WP Photo Album Plus - en to da_DK translation catalogue (285 entries)

en: Pages:
da_DK: Sider:

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Warning. No page defined for search results!
da_DK: Advarsel. Ingen side defineret for søgeresultater!

en: Search
da_DK: Søg

en: Search Results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

en: Nothing Found
da_DK: Intet fundet

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
da_DK: Beklager, men vi fandt ikke det du leder efter. Prøv med andre søgeord.

en: Previous page
da_DK: Forrige side

en: Next page
da_DK: Næste side

en: Page
da_DK: Side

en: No photos found matching your search criteria.
da_DK: Ingen billeder fundet der passer til søgekriterierne.

en: No albums found matching your search criteria.
da_DK: Ingen albums fundet matcher dine søgekriterier.

en: No albums or photos found matching your search criteria.
da_DK: Ingen album eller billeder fundet der passer til søgekriterierne.

en: Settings successfully backed up
da_DK: Indstillinger korrekt bakkes op

en: Name
da_DK: Navn

en: Link to
da_DK: Link til

en: Owner
da_DK: Ejer

en: New Album
da_DK: Nyt Album

en: Edit photo
da_DK: N&aelig;ste billede

en: Delete
da_DK: Slet

en: View the album
da_DK: Se album

en: View the cover photo | View the cover photos
da_DK[0]: Se forside foto
da_DK[1]: Se forside foto's

en: View
da_DK: Vis

en: and
da_DK: og

en: New!
da_DK: Nyt!

en: New
da_DK: Ny

en: Browse photos
da_DK: Se fotos

en: --- owner/public ---
da_DK: ---ejer/offentlige---

en: There is no filetype available for your browser, or your browser does not support html5 audio
da_DK: Der er ingen filtype til rådighed for din browser, eller din browser understøtter ikke HTML5 lyd

en: Photos
da_DK: Foto's

en: --- none ---
da_DK: --- ingen ---

en: Photo search results
da_DK: Foto søgeresultater

en: Category
da_DK: Kategori

en: --- all ---
da_DK: --- alle ---

en: Search photos &hellip;
da_DK: Søg billeder ...

en: Albums
da_DK: Album

en: Text
da_DK: Tekst

en: CTRL+Click to add/remove option.
da_DK: CTRL + Klik for at tilføje / fjerne mulighed.

en: Items must meet all selected options.
da_DK: Elementer skal opfylde alle valgte indstillinger.

en: Submit
da_DK: Indsend

en: Super View Photos
da_DK: Super View Billeder

en: Thumbnails
da_DK: Miniatyrbilder

en: Tagged photos
da_DK: Tagged fotos

en: Please select a tagcloud landing page in Table VI-C3b
da_DK: V&aelig;lg en side, hvor tag-skyen skal vises i Tabel VI-C3b

en: Multi Tagged photos
da_DK: Multi Tagged billeder

en: Please select a multitag landing page in Table VI-C4b
da_DK: V&aelig;lg en side, hvor multi-tag skal vises i Tabel VI-C4b

en: Please check the tag(s) that the photos must have
da_DK: Unders&oslash;g de tag(s) som dine fotos har

en: And
da_DK: og

en: Or
da_DK: Eller

en: Inverse selection
da_DK: Invertér udvalg

en: Social media landing page
da_DK: Sociale medier destinationsside

en: See this image on %s
da_DK: Se dette billed p&aring; %s

en: QR code
da_DK: QR kode

en: Tweet %s on Twitter
da_DK: Tweet %s p&aring; Twitter

en: Share on Twitter
da_DK: Del på Twitter

en: Share %s on Google+
da_DK: Del %s p&aring; Google+

en: Share on Google+
da_DK: Del på Google+

en: Share %s on Pinterest
da_DK: Del %s p&aring; Pinterest

en: Share on Pinterest
da_DK: Del på Pinterest

en: Comment on Facebook:
da_DK: Kommentar på Facebook:

en: Working...
da_DK: Arbejder…

en: Create Album
da_DK: Opret album

en: Enter album name.
da_DK: Indtast albummets navn.

en: Don't leave this blank!
da_DK: Lad ikke dette tomt!

en: Enter album description
da_DK: Indtast album beskrivelse

en: Create album
da_DK: Opret album

en: Max uploads reached
da_DK: Maks. antal indsendinger er opn&aring;et

en: Upload Photo
da_DK: Indsend foto

en: Max photo size: %d x %d (%2.1f MegaPixel)
da_DK: Maks. foto st&oslash;rrelse: %d x %d (%2.1f MegaPixel)

en: Apply watermark file:
da_DK: Inds&aelig;t vandm&aelig;rke:

en: If you leave this blank, iptc tag 005 (Graphic name) will be used as photoname if available, else the original filename will be used as photo name.
da_DK: Hvis du efterlader dette blankt, IPTC tag 005 (Graphic navn) vil blive brugt som photoname hvis tilgængelig, ellers det oprindelige filnavn vil blive brugt som foto navn.

en: If you leave this blank, iptc tag 120 (Caption) will be used as photoname if available, else the original filename will be used as photo name.
da_DK: Hvis du efterlader dette blankt, IPTC tag 120 (Caption) vil blive brugt som photoname hvis tilgængelig, ellers det oprindelige filnavn vil blive brugt som foto navn.

en: If you leave this blank, the original filename will be used as photo name.
da_DK: Hvis du ikke udfylder dette felt, s&aring; vil filens navn blive brugt som foto navn

en: hidden
da_DK: skjult

en: Preview tags:
da_DK: Eksempel tags:

en: Upload photo
da_DK: Upload foto

en: Please select an album and try again
da_DK: Vælg et album, og prøv igen

en: ERROR: unable to upload files.
da_DK: FEJL: ude af stand til at uploade filer.

en: Enter album name
da_DK: Indtast albummets navn

en: Album description:
da_DK: Album beskrivelse:

en: Update album
da_DK: Opdater album

en: wrote:
da_DK: skrev:

en: Avatar
da_DK: Profilbillede

en: Awaiting moderation
da_DK: Venter p&aring; godkendelse

en: Marked as spam
da_DK: Markeret som spam

en: Edit!
da_DK: Rediger!

en: Send!
da_DK: Send

en: Your name:
da_DK: Dit navn

en: Your email:
da_DK: Din email

en: Your comment:
da_DK: Din kommentar

en: You must <a href="%s">login</a> to enter a comment
da_DK: Du skal <a href="%s">logge ind</a> for at indtaste en kommentar

en: You must login to enter a comment
da_DK: Du skal logge ind for at indtaste en kommentar

en: %d comment | %d comments
da_DK[0]: %d kommentar
da_DK[1]: %d kommentarer

en: Leave a comment
da_DK: Skriv en kommentar

en: Show IPTC data
da_DK: Vis IPTC data

en: Hide IPTC data
da_DK: Skjul IPTC data

en: No IPTC data
da_DK: Ingen IPTC data

en: Show EXIF data
da_DK: Vis EXIF data

en: Hide EXIF data
da_DK: Skjul EXIF data

en: No EXIF data
da_DK: Ingen EXIF data

en: < Previous
da_DK: < Forrige

en: Next >
da_DK: Næste >

en: See the authors albums
da_DK: Se forfatternes album

en: See the authors photos
da_DK: Se forfatternes billeder

en: See all the authors photos
da_DK: Se alle forfatternes billeder

en: Photo by: %s
da_DK: Foto af: %s

en: Photo %s not found.
da_DK: Foto %s ikke fundet.

en: Mean value: %4.2f.
da_DK: Middelværdi: %4.2f.

en: Refresh
da_DK: Opdater

en: Post:
da_DK: Indlæg:

en: Page:
da_DK: Side:

en: with category:
da_DK: med kategori:

en: with name:
da_DK: med navn:

en: with words:
da_DK: med ordene:

en: with tag:
da_DK: med tag:

en: of owner:
da_DK: af ejer:

en: with iptc tag:
da_DK: med iptc tag:

en: with content:
da_DK: med indhold:

en: with exif tag:
da_DK: med exif tag:

en: View the thumbnails
da_DK: Se miniatyrbilder

en: Searchresults from album %s and its subalbums
da_DK: Søgeresultater fra albummet %s og dets underalbummer

en: Searchstring:
da_DK: S&oslash;gestreng:

en: Photos by EXIF date
da_DK: Fotos efter EXIF dato

en: Photos by date of upload
da_DK: Billeder efter dato for upload

en: Photos by date last modified
da_DK: Billeder efter dato for sidste ændring

en: Photos by %s
da_DK: Fotos af %s

en: Various albums
da_DK: Forskellige album

en: Albums:
da_DK: Album:

en: Top rated photos
da_DK: Top fotos

en: Recently modified photos
da_DK: Nyligt modificerede fotos

en: Recently uploaded photos
da_DK: Nyligt kommenterede fotos

en: Recently commented photos
da_DK: Nyligt kommenterede fotos

en: Featured photos
da_DK: Top fotos

en: Related photos
da_DK: Relaterede billeder

en: Tagged photos:
da_DK: Tagged fotos:

en: or
da_DK: eller

en: Inverted
da_DK: Invers

en: Recently updated albums
da_DK: Nyligt opdaterede albums

en: Various albums by %s
da_DK: Forskellige album af %s

en: Thumbnail view
da_DK: Miniaturevisning

en: Unpublished
da_DK: Ikke publiceret

en: Found photos will meet the search criteria as follows:
da_DK: Fundet fotos vil opfylde søgekriterierne som følger:

en: AND
da_DK: OG

en: OR
da_DK: ELLER

en: Photo
da_DK: Foto

en: wrote
da_DK: skrev

en: Photo not found
da_DK: Foto ikke fundet

en: Based on your server memory limit you should not upload images larger then <strong>%d x %d (%2.1f MP)</strong>
da_DK: Baseret på din server hukommelse grænse bør du ikke uploade billeder større derefter <strong>%d x %d (% 2.1f MP)</strong>

en: - select an album -
da_DK: - vælg et album -

en: --- generic ---
da_DK: --- generisk ---

en: --- multiple see below ---
da_DK: --- multipel se nedenfor ---

en: --- a selection box ---
da_DK: --- et valgboksen ---

en: --- separate ---
da_DK: --- adskille ---

en: Photo id =
da_DK: Foto id =

en: Value =
da_DK: Værdi =

en: Not Defined
da_DK: Ikke Defineret

en: Aperture-priority AE
da_DK: Bl&aelig;ndeprioriteret AE

en: Shutter speed priority AE
da_DK: Lukkerhastighedsprioritet AE

en: Creative (Slow speed)
da_DK: Kreativ (Langsom hastighed)

en: Action (High speed)
da_DK: Handling (h&oslash;j hastighed)

en: Portrait
da_DK: Portr&aelig;t

en: Landscape
da_DK: Landskab

en: Average
da_DK: gennemsnitlig

en: Center-weighted average
da_DK: Centerv&aelig;gtet gennemsnit

en: Partial
da_DK: Delvist

en: Other
da_DK: Andet

en: No Flash
da_DK: Ingen blitz

en: Fired
da_DK: Afskudt

en: Fired, Return not detected
da_DK: Afskudt, returnering er ikke opdaget

en: Fired, Return detected
da_DK: Afskudt, returnering er opdaget

en: On, Did not fire
da_DK: Tilsluttet, afsk&oslash;d ikke

en: On, Fired
da_DK: Tilsluttet, afskudt

en: On, Return not detected
da_DK: Tilsluttet, returnering er ikke opdaget

en: On, Return detected
da_DK: Tilsluttet, returnering er opdaget

en: Off, Did not fire
da_DK: Slukket, afsk&oslash;d ikke

en: Off, Did not fire, Return not detected
da_DK: Slukket, afsk&oslash;d ikke, returnering er ikke opdaget

en: Auto, Did not fire
da_DK: Automatisk, afsk&oslash;d ikke

en: Auto, Fired
da_DK: Automatisk, afskudt

en: Auto, Fired, Return not detected
da_DK: Automatisk, afskudt, returnering er ikke opdaget

en: Auto, Fired, Return detected
da_DK: Automatisk, afskudt, returnering er opdaget

en: No flash function
da_DK: Ingen blitz funktion

en: Off, No flash function
da_DK: Slukket, ingen blitz funktion

en: Fired, Red-eye reduction
da_DK: Afskudt, R&oslash;d-&oslash;je reduktion

en: Fired, Red-eye reduction, Return not detected
da_DK: Afskudt, R&oslash;d-&oslash;je reduktion, returnering er ikke opdaget

en: Fired, Red-eye reduction, Return detected
da_DK: Afskudt, R&oslash;d-&oslash;je reduktion, returnering er opdaget

en: On, Red-eye reduction
da_DK: Tilstuttet, R&oslash;d-&oslash;je reduktion

en: Red-eye reduction, Return not detected
da_DK: R&oslash;d-&oslash;je reduktion, returnering er ikke opdaget

en: On, Red-eye reduction, Return detected
da_DK: Tilstuttet, R&oslash;d-&oslash;je reduktion, returnering er opdaget

en: Off, Red-eye reduction
da_DK: Slukket, R&oslash;d-&oslash;je reduktion

en: Auto, Did not fire, Red-eye reduction
da_DK: Automatisk, Afsk&oslash;d ikke, R&oslash;d-&oslash;je reduktion

en: Auto, Fired, Red-eye reduction
da_DK: Automatisk, Afskudt, R&oslash;d-&oslash;je reduktion

en: Auto, Fired, Red-eye reduction, Return not detected
da_DK: Automatisk, Afskudt, R&oslash;d-&oslash;je reduktion, returnering er ikke opdaget

en: Auto, Fired, Red-eye reduction, Return detected
da_DK: Automatisk, Afskudt, R&oslash;d-&oslash;je reduktion, returnering er opdaget

en: No related photos found.
da_DK: Ingen relaterede billeder fundet.

en: There are %s albums found. Only the first %s will be shown. Please refine your search criteria.
da_DK: Der er %s album fundet. Kun den første %s vil blive vist. Venligst forfine dine søgekriterier.

en: Are you sure you want to remove this photo?
da_DK: Er du sikker p&aring;, at du vil fjerne dette foto

en: including mine
da_DK: herunder minen

en: Sorry, you gave a wrong answer.\n\nPlease try again to solve the computation.
da_DK: Beklager, du gav et forkert svar.\n\nPr&oslash;v venligst igen, at l&oslash;se beregningen.

en: Comment edited
da_DK: Kommentarer redigeret

en: Photo comment
da_DK: Foto kommentar

en: Comment on photo:
da_DK: Kommentar til billeder

en: wrote on photo
da_DK: Se fotos

en: Reply
da_DK: Besvar

en: Moderate comment admin
da_DK: Godkend kommentar administration

en: Moderate manage photo
da_DK: Se fotos

en: You receive this email as you are assigned to moderate
da_DK: Du modtager denne e-mail, fordi du er sat til at godkende

en: You receive this email as administrator of the site
da_DK: Du modtager denne e-mail, fordi du er administrator p&aring; hjemmesiden

en: You receive this email as uploader of the photo
da_DK: Du modtager denne e-mail, fordi du indsendte et foto

en: You receive this email as owner of the album
da_DK: Du modtager denne e-mail, fordi du er ejer af albumet

en: You receive this email because you commented this photo earlier.
da_DK: Du modtager denne e-mail, fordi du kommenterede dette billede tidligere.

en: Comment added
da_DK: Kommentar tilføjet

en: Could not process comment.\nProbably timed out.
da_DK: Kommentar kunne ikke bearbejdes

en: A video can not be printed or downloaded
da_DK: En video kan ikke udskrives eller downloades

en: ERROR: Illegal attempt to enter a rating.
da_DK: FEJL: Ulovlig forsøg på at indtaste en rating.

en: ERROR: Illegal attempt to enter a comment.
da_DK: FEJL: Ulovlig forsøg på at indtaste en kommentar.

en: ERROR: Illegal attempt to create an album.
da_DK: FEJL: Ulovlig forsøg på at skabe et album.

en: Wrong captcha, please try again
da_DK: Forkert captcha, prøv igen

en: Album #%s created
da_DK: Album #%s oprettet

en: Could not create album
da_DK: Kunne ikke oprette album

en: ERROR: Illegal attempt to upload a file.
da_DK: FEJL: Ulovlig forsøg på at uploade en fil.

en: Photo upload
da_DK: Foto upload

en: Upload failed
da_DK: Indl&aelig;sning fejlede

en: Error during upload
da_DK: Fejl under upload

en: Uploaded file is not an image
da_DK: Uploaded fil er ikke et billede

en: Uploaded file %s already exists in this album.
da_DK: Uploadet fil %s findes allerede i dette album.

en: The image is too big. Max photo size: %d x %d (%2.1f MegaPixel)
da_DK: Billedet er for stort. Maks. foto st&oslash;rrelse: %d x %d (%2.1f MegaPixel)

en: Could not insert photo into db.
da_DK: Kunne ikke inds&aelig;tte foto i databasen.

en: New photo uploaded: %s
da_DK: Nyt foto indsendt: %s

en: User %1$s uploaded photo %2$s into album %3$s
da_DK: Bruger %1$s indsendte foto %2$s ind i album %3$s

en: This upload requires moderation
da_DK: Denne indsendelse kr&aelig;ver godkendelse

en: Details:
da_DK: Detaljer:

en: Manage photo
da_DK: Se fotos

en: You can upload after
da_DK: Du kan indsende efter

en: Zoom in
da_DK: Zoom ind

en: Gold medal
da_DK: Guldmedalje

en: Silver medal
da_DK: Sølvmedalje

en: Bronze medal
da_DK: Bronzemedalje

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Next
da_DK: N&aelig;ste

en: Press f for fullscreen.
da_DK: Tryk på f for fuldskærm.

en: Keys: f = next mode; q,x = exit; p = previous, n = next, s = start/stop, d = dismiss this notice.
da_DK: Nøgler: f = næste tilstand; q, x = exit; p = forrige, n = næste, s = start / stop, d = afvise denne meddelelse.

en: Keys: f = next mode; q,x = exit; d = dismiss this notice.
da_DK: Nøgler: f = næste tilstand; q, x = exit; d = afvise denne meddelelse.

en: Slower
da_DK: Langsommere

en: Faster
da_DK: Hurtigere

en: of
da_DK: af

en: Previous photo
da_DK: Forrige foto

en: Next photo
da_DK: Næste foto

en: Prev.
da_DK: Forrige

en: Average&nbsp;rating
da_DK: Bed&oslash;mmelse&nbsp;gennemsnitlig

en: My&nbsp;rating
da_DK: Min&nbsp;bed&oslash;mmelse

en: Avg.
da_DK: Gns.

en: You marked this image as inappropriate.
da_DK: Du markeret billedet som upassende.

en: Please enter your name
da_DK: Indtast venligst dit navn.

en: Please enter a valid email address
da_DK: Indtast venligst en gyldig e-mail adresse

en: Please enter a comment
da_DK: Indtast venligst en kommentar

en: Double click to start/stop slideshow running
da_DK: Dobbeltklik for at starte / stoppe diasshowet kører

en: ERROR: File %s is not a valid picture file.
da_DK: FEJL: Fil %s er ikke en gyldig billedfil.

en: ERROR: Resized or copied image could not be created.
da_DK: FEJL: Resized eller kopierede billede kunne ikke oprettes.

en: Default photo album for
da_DK: Standard fotoalbum for

en: Paused
da_DK: Pause

en: To see the full size images, you need to enable javascript in your browser.
da_DK: For at se billeder i fuld st&oslash;rrelse skal du tillade javascript in din browser.

en: Checkout
da_DK: Gå til kassen

en: You must <a href="%s">login</a> to vote
da_DK: Du skal <a href="%s">logge ind</a> for at stemme

en: You must login to vote
da_DK: Du skal logge ind for at stemme

en: Number of votes: <span id="wppa-vote-count-%s" >%s</span>&nbsp;
da_DK: Antal stemmer: <span id="wppa-vote-count-%s" >%s</span>&nbsp;

en: very low
da_DK: meget lav

en: low
da_DK: lav

en: average
da_DK: gennemsnitlig

en: high
da_DK: h&oslash;j

en: very high
da_DK: meget h&oslash;j

en: Are you sure you want to mark this image as inappropriate?
da_DK: Er du sikker p&aring;, at du vil markere dette billed som v&aelig;rende upassende.

en: Click this if you do NOT like this image!
da_DK: Klik her hvis du IKKE kan lide dette billed!

en: Number of people who marked this photo as inappropriate
da_DK: Antallet af mennesker, der markerede dette billede som upassende

en: My rating:
da_DK: Min vurdering:

en: First
da_DK: Første

en: Last
da_DK: Sidste

en: Photo %s of %s
da_DK: Foto %s af %s

en: Click to start/stop
da_DK: Klik for start/stop

en: - - - Comments box activated - - -
da_DK: - - - Kommentar boks aktiveret - - -

en: - - - IPTC box activated - - -
da_DK: - - - IPTC boks aktiveret - - -

en: - - - EXIF box activated - - -
da_DK: - - - EXIF boks aktiveret - - -

en: , a subalbum of
da_DK: , et underalbum til

en: View the top rated photos
da_DK: Se fotos med h&oslash;jeste bed&oslash;mmelse

en: Missing thumbnail image #%s
da_DK: Manglende miniaturebillede #%s

en: There is no filetype available for your browser, or your browser does not support html5 video
da_DK: Der er ingen filtype til rådighed for din browser, eller din browser understøtter ikke HTML5-video
