WP Photo Album Plus - en to tr_TR translation catalogue (295 entries)

en: , a subalbum of
tr_TR: ; ana albümü:

en: - - - Comments box activated - - -
tr_TR: - - - Yorum kutusu aktif - - -

en: - - - EXIF box activated - - -
tr_TR: - - - EXIF kutusu aktif - - -

en: - - - IPTC box activated - - -
tr_TR: - - - IPTC kutusu aktif - - -

en: - select an album -
tr_TR: - Bir albüm seçmek -

en: --- a selection box ---
tr_TR: --- bir seçim kutusu ---

en: --- all ---
tr_TR: --- hepsi ---

en: --- generic ---
tr_TR: --- jenerik ---

en: --- multiple see below ---
tr_TR: --- Birden fazla aşağıya bakınız ---

en: --- none ---
tr_TR: --- boş ---

en: --- separate ---
tr_TR: --- ayrı ---

en: < Previous
tr_TR: < Önceki

en: A video can not be printed or downloaded
tr_TR: Bir video basılı veya indirilen olamaz

en: AND
tr_TR: VE

en: Action (High speed)
tr_TR: Eylem (Yüksek hızlı)

en: Album #%s created
tr_TR: Albüm #%s oluşturulan

en: Album description:
tr_TR: Albüm açıklaması:

en: Album:
tr_TR: Albüm:

en: Albums
tr_TR: Albümler

en: Albums:
tr_TR: Albümler:

en: And
tr_TR: Ve

en: Aperture-priority AE
tr_TR: Diyafram öncelikli AE

en: Apply watermark file:
tr_TR: Filigran dosyası:

en: Are you sure you want to mark this image as inappropriate?
tr_TR: Eğer uygunsuz olarak bu görüntüyü işaretlemek istediğiniz emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this photo?
tr_TR: Bu kullanıcıyı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Auto, Did not fire
tr_TR: Otomatik, ateş etmedi

en: Auto, Did not fire, Red-eye reduction
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, otomatik tavýr, kýrmýzý-göz azaltma tavrý

en: Auto, Fired
tr_TR: Otomatik, Yakıtlı

en: Auto, Fired, Red-eye reduction
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, kýrmýzý-göz azaltma tavrý

en: Auto, Fired, Red-eye reduction, Return detected
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, kýrmýzý-göz azaltma tavrý, ýþýða dönüþ saptandý

en: Auto, Fired, Red-eye reduction, Return not detected
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, kýrmýzý-göz azaltma tavrý, ýþýða dönüþ saptanamadý

en: Auto, Fired, Return detected
tr_TR: Otomatik, Yakıtlı, tespit İade

en: Auto, Fired, Return not detected
tr_TR: Otomatik, Yakıtlı, algılanmıyor İade

en: Average
tr_TR: Ortalama

en: Average&nbsp;rating
tr_TR: Ortalama&nbsp;puan

en: Avg.
tr_TR: Ort.

en: Awaiting moderation
tr_TR: Yönetici onayı bekliyor

en: Based on your server memory limit you should not upload images larger then <strong>%d x %d (%2.1f MP)</strong>
tr_TR: Sunucu bellek sınırı üzerinde dayalı sen resim sonra büyük yüklemek değil <strong>%d %d (%2.1f MP) x</strong>

en: Bronze medal
tr_TR: Bronz madalya

en: Browse photos
tr_TR: Fotoğraflara gözat

en: Bulb
tr_TR: Ampul

en: CTRL+Click to add/remove option.
tr_TR: CTRL   seçeneği kaldırmak / eklemek için tıklayınız.

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Center-weighted average
tr_TR: Merkez ağırlıklı ortalama

en: Checkout
tr_TR: Ödeme

en: Click this if you do NOT like this image!
tr_TR: Bu görüntüyü gibi değil yoksa bu tıklayın!

en: Click to start/stop
tr_TR: Başlatmak/durdurmak için tıklayın

en: Comment added
tr_TR: Yorum eklendi

en: Comment edited
tr_TR: Yorum düzenlendi

en: Comment on Facebook:
tr_TR: Facebook Yorum:

en: Comment on photo:
tr_TR: Fotoğrafın üstüne Yorum:

en: Could not create album
tr_TR: Albüm oluşturulamadı

en: Could not insert photo into db.
tr_TR: Db içine fotoğraf eklemek olamazdı.

en: Could not process comment.\nProbably timed out.
tr_TR: Yorum işlenemedi.\nYüksek olasılıkla zaman aşımına uğradı.

en: Create Album
tr_TR: Albüm Oluştur

en: Create album
tr_TR: Albüm oluştur

en: Creative (Slow speed)
tr_TR: Yaratıcı (Yavaş hız)

en: Default photo album for
tr_TR: Varsayılan fotoğraf albümü

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Details:
tr_TR: Ayrıntılar:

en: Don't leave this blank!
tr_TR: Bu boş bırakmayın!

en: Double click to start/stop slideshow running
tr_TR: Başlat/Durdur çalışan slayt gösterisi için çift tıklatın

en: Download
tr_TR: Karşıdan Yükle

en: ERROR: File %s is not a valid picture file.
tr_TR: Hata: %s dosyası geçerli resim dosyası değil.

en: ERROR: Illegal attempt to create an album.
tr_TR: HATA: Bir albüm oluşturmak için Yasadışı girişimi.

en: ERROR: Illegal attempt to enter a comment.
tr_TR: HATA: Geçersiz yorum yapma girişimi.

en: ERROR: Illegal attempt to enter a rating.
tr_TR: HATA: Geçersiz puanlama girişimi.

en: ERROR: Illegal attempt to upload a file.
tr_TR: HATA: Geçersiz dosya yükleme girişimi.

en: ERROR: Resized or copied image could not be created.
tr_TR: Hata: Yeniden boyutlandırılmış veya kopyalanan resim oluşturulamadı.

en: ERROR: unable to upload files.
tr_TR: HATA: dosya yüklemek mümkün.

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit photo
tr_TR: Düzenleme fotoğraf

en: Edit!
tr_TR: Düzenle!

en: Enter album description
tr_TR: Albüm açıklama girin

en: Enter album name.
tr_TR: Albümün adını girin

en: Error during upload
tr_TR: Yükleme sırasında hata oluştu

en: Faster
tr_TR: Daha hızlı

en: Featured photos
tr_TR: Öne çıkan fotoğraflar

en: Find!
tr_TR: Bul!

en: Fired
tr_TR: Çıkarıldı

en: Fired, Red-eye reduction
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, kýrmýzý-göz azaltma tavrý

en: Fired, Red-eye reduction, Return detected
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, kýrmýzý-göz azaltma tavrý, ýþýða dönüþ saptandý

en: Fired, Red-eye reduction, Return not detected
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, kýrmýzý-göz azaltma tavrý, ýþýða dönüþ saptanamadý

en: Fired, Return detected
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, otomatik tavýr, ýþýða dönüþ saptandý

en: Fired, Return not detected
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, otomatik tavýr, ýþýða dönüþ saptanamadý

en: First
tr_TR: Adınız

en: Found photos will meet the search criteria as follows:
tr_TR: Bulunan fotoğraf aşağıdaki gibi arama ölçütlerini karşılayan:

en: Gold medal
tr_TR: Altın madalya

en: Hide EXIF data
tr_TR: EXIF verilerini gizle

en: Hide IPTC data
tr_TR: IPTC verilerini gizle

en: Home
tr_TR: Anasayfa

en: If you leave this blank, iptc tag 005 (Graphic name) will be used as photoname if available, else the original filename will be used as photo name.
tr_TR: Eğer photoname olarak kullanılacak bu boş, IPTC etiketi 005 (Grafik adı) bırakırsanız mevcuttur, başka orijinal dosya fotoğraf adı olarak kullanılır edilecektir.

en: If you leave this blank, iptc tag 120 (Caption) will be used as photoname if available, else the original filename will be used as photo name.
tr_TR: Eğer photoname olarak kullanılacak bu boş, IPTC etiketi 120 (Caption) bırakırsanız mevcuttur, başka orijinal dosya fotoğraf adı olarak kullanılır edilecektir.

en: If you leave this blank, the original filename will be used as photo name.
tr_TR: Bu boş bırakırsanız, orijinal dosya fotoğraf adı olarak kullanılacaktır.

en: Inverse selection
tr_TR: Ters seçim

en: Inverted
tr_TR: Ters

en: Iptc
tr_TR: IPTC

en: Items must meet all selected options.
tr_TR: Öğeler seçilen tüm seçenekleri karşılaması gerekir.

en: Keys: f = next mode; q,x = exit; d = dismiss this notice.
tr_TR: Anahtarlar: f = sonraki modu; q,x = çıkış; d = bu bildirimi görevden.

en: Keys: f = next mode; q,x = exit; p = previous, n = next, s = start/stop, d = dismiss this notice.
tr_TR: Anahtarlar: f = sonraki modu; q,x = çıkış; p = önceki, n sonra s = Başlat/Durdur, d = = bu bildirimi görevden.

en: Landscape
tr_TR: Manzara

en: Last
tr_TR: Son

en: Leave a comment
tr_TR: Yorum yapın

en: Link to
tr_TR: Bağlantı:

en: Manage photo
tr_TR: Fotoğrafı yönetin

en: Manual
tr_TR: Manuel

en: Marked as spam
tr_TR: Spam olarak işaretlendi

en: Max photo size: %d x %d (%2.1f MegaPixel)
tr_TR: Max fotoğraf boyutu: %d x %d (%2.1f Megapiksel)

en: Max uploads reached
tr_TR: Yükleme sınırına erişildi

en: Mean value: %4.2f.
tr_TR: Değer anlamı: %4.2f.

en: Mine
tr_TR: Maden

en: Missing thumbnail image #%s
tr_TR: Eksik küçük resim #%s

en: Moderate comment admin
tr_TR: Orta comment yönetici

en: Moderate manage photo
tr_TR: Orta fotoğrafı yönetmek

en: Multi Tagged photos
tr_TR: Çok Etiketli fotoğrafları

en: Multi-segment
tr_TR: Çoklu-parça

en: Multi-spot
tr_TR: Çok nokta

en: My rating:
tr_TR: Benim oylaması:

en: My&nbsp;rating
tr_TR: Benim&nbsp;puanlamam

en: Name
tr_TR: İsim

en: New
tr_TR: Yeni

en: New Album
tr_TR: Yeni Albüm

en: New photo uploaded: %s
tr_TR: Yeni fotoğraf yüklendi: %s

en: New!
tr_TR: Yeni!

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next >
tr_TR: Sonraki >

en: Next photo
tr_TR: Sonraki fotoğraf

en: No EXIF data
tr_TR: EXIF verisi yok

en: No Flash
tr_TR: Hayır Flaş

en: No IPTC data
tr_TR: IPTC verisi yok

en: No albums found matching your search criteria.
tr_TR: Hiçbir albümleri Arama kriterlerinize uyan bulundu.

en: No albums or photos found matching your search criteria.
tr_TR: Arama kriterlerine uyan albüm veya fotoğraf bulunamadı.

en: No flash function
tr_TR: Flaþ iþlevi yok

en: No photos found matching your search criteria.
tr_TR: Resim Arama kriterlerinize uyan bulundu.

en: No related photos found.
tr_TR: İlgili fotoğraflar bulundu.

en: Not Defined
tr_TR: Tanımlı değil

en: Nothing Found
tr_TR: Bulunamadı

en: Number of people who marked this photo as inappropriate
tr_TR: Bu fotoğraf uygunsuz olarak işaretlenmiş insanların sayısı

en: Number of votes: <span id="wppa-vote-count-%s" >%s</span>&nbsp;
tr_TR: Oy sayısı:<span id="wppa-vote-count-%s" >%s</span>&nbsp;

en: OR
tr_TR: VEYA

en: Off, Did not fire
tr_TR: Flaþ ateþlenmedi, otomatik tavýr

en: Off, Did not fire, Return not detected
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, otomatik tavýr, ýþýða dönüþ saptanamadý

en: Off, No flash function
tr_TR: Flaþ iþlevi yok

en: Off, Red-eye reduction
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, kýrmýzý-göz azaltma tavrý

en: On, Did not fire
tr_TR: Açık, patlamadı mı

en: On, Fired
tr_TR: Yakıtlı, üzerinde

en: On, Red-eye reduction
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, kýrmýzý-göz azaltma tavrý

en: On, Red-eye reduction, Return detected
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, kýrmýzý-göz azaltma tavrý, ýþýða dönüþ saptandý

en: On, Return detected
tr_TR: Elektronik flaþ ýþýða dönüþ saptandý.

en: On, Return not detected
tr_TR: Elektronik flaþ ýþýða dönüþ saptanamadý

en: Or
tr_TR: Veya

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Owner
tr_TR: Sahibi

en: Page:
tr_TR: Sayfa:

en: Pages:
tr_TR: Sayfalar:

en: Partial
tr_TR: Bölümsel

en: Paused
tr_TR: Durduruldu

en: Photo
tr_TR: Fotoğraf

en: Photo %s not found.
tr_TR: Fotoğraf %s bulunamadı.

en: Photo %s of %s
tr_TR: %s / %s

en: Photo by: %s
tr_TR: Photo by:%s

en: Photo comment
tr_TR: Fotoğraf comment

en: Photo id =
tr_TR: Fotoğraf ID =

en: Photo search results
tr_TR: Fotoğraf arama sonuçları

en: Photo upload
tr_TR: Fotoğraf Yükle

en: Photos
tr_TR: Fotoğraflar

en: Photos by %s
tr_TR: %s tarafından Fotoğrafları

en: Photos by EXIF date
tr_TR: EXIF tarihe göre Fotoğrafları

en: Photos by date last modified
tr_TR: Tarihe göre Fotoğrafları son değiştirilme

en: Photos by date of upload
tr_TR: Yüklenme tarihine göre Fotoğrafları

en: Please check the tag(s) that the photos must have
tr_TR: Fotoğraf olması gerektiğini tag (s) kontrol edin

en: Please enter a comment
tr_TR: Lütfen bir yorum girin

en: Please enter a valid email address
tr_TR: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

en: Please enter your name
tr_TR: Lütfen isminizi girin

en: Please select a multitag landing page in Table VI-C4b
tr_TR: Tablo VI-C4b bir Multitag açılış sayfası seçiniz

en: Please select a tagcloud landing page in Table VI-C3b
tr_TR: Tablo VI-C3b bir TagCloud açılış sayfası seçiniz

en: Please select an album and try again
tr_TR: Lütfen bir form seçip yeniden deneyin.

en: Portrait
tr_TR: Portre

en: Position:
tr_TR: Konum:

en: Post:
tr_TR: İçerik

en: Press f for fullscreen.
tr_TR: F tam ekran için tuşuna basın.

en: Prev.
tr_TR: Önceki

en: Preview tags:
tr_TR: Önizleme Etiketler:

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Previous photo
tr_TR: Önceki fotoğraf

en: Program AE
tr_TR: Programı

en: QR code
tr_TR: QR Code

en: Recently commented photos
tr_TR: En son yorum yapılan fotoğraflar

en: Recently modified photos
tr_TR: Son zamanlarda değiştirilmiş fotoğraf

en: Recently updated albums
tr_TR: Son güncellenen albümler

en: Recently uploaded photos
tr_TR: En son yüklenen fotoğraflar

en: Red-eye reduction, Return not detected
tr_TR: Flaþ ateþlenmiþ, kýrmýzý-göz azaltma tavrý, ýþýða dönüþ saptanamadý

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Related photos
tr_TR: İlgili fotoğraflar

en: Reply
tr_TR: Yanıtla

en: Search
tr_TR: Arama

en: Search Results for: %s
tr_TR: Arama Sonuçları: %s

en: Searchresults from album %s and its subalbums
tr_TR: Albüm %s ve alt albümleri gelen SearchResults

en: Searchstring:
tr_TR: Arama Dizesi:

en: See all the authors photos
tr_TR: Tüm yazarlar fotoğrafları gör

en: See the authors albums
tr_TR: Yazarlar albümleri bakın

en: See the authors photos
tr_TR: Yazarlar fotoğrafları

en: See this image on %s
tr_TR: %s bu resme bakın

en: Send!
tr_TR: Gönder!

en: Share %s on Google+
tr_TR: Google Payı %s

en: Share %s on Pinterest
tr_TR: Pinterest Share %s

en: Share on Google+
tr_TR: Google Paylaş

en: Share on Pinterest
tr_TR: Pinterest paylaş

en: Share on Twitter
tr_TR: Twitter paylaş

en: Show EXIF data
tr_TR: EXIF verilerini göster

en: Show IPTC data
tr_TR: IPTC verilerini göster

en: Shutter speed priority AE
tr_TR: Çekim hızı önceliği AE

en: Silver medal
tr_TR: Gümüş madalya

en: Slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisi

en: Slower
tr_TR: Daha yavaş

en: Social media landing page
tr_TR: Sosyal medya açılış sayfası

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
tr_TR: Üzgünüm, aradığınız kelimeye ait bir şey bulunamadı. Lütfen farklı bir kelime kullanarak deneyin.

en: Sorry, you gave a wrong answer.\n\nPlease try again to solve the computation.
tr_TR: Üzgünüz, cevabınız doğru değil.\n\nLütfen hesaplamayı tekrar deneyin.

en: Spot
tr_TR: Aynı nokta

en: Stop
tr_TR: Durdur

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Super View Photos
tr_TR: Süper Fotoğrafları

en: Tag
tr_TR: Etiket

en: Tagged photos
tr_TR: Takip edilen fotoğraflar

en: Tagged photos:
tr_TR: Takip edilen fotoğraflar:

en: Text
tr_TR: Metin

en: The image is too big. Max photo size: %d x %d (%2.1f MegaPixel)
tr_TR: Görüntü çok büyük. Max fotoğraf boyutu:% dx% d (%2.1f Megapiksel)

en: There are %s albums found. Only the first %s will be shown. Please refine your search criteria.
tr_TR: Bulunan%s albümleri vardır. Yalnızca ilk%s gösterilecektir. Arama kriterlerinize rafine edin.

en: There is no filetype available for your browser, or your browser does not support html5 audio
tr_TR: Orada hiçbir filetype tarayıcınız için, ya da tarayıcı html5 ses desteklemiyor

en: There is no filetype available for your browser, or your browser does not support html5 video
tr_TR: Orada hiçbir filetype tarayıcınız için, ya da tarayıcı html5 videoyu desteklemiyor

en: This upload requires moderation
tr_TR: Bu yükleme ılımlılık gerektirir

en: Thumbnail view
tr_TR: Küçük resim görünümü

en: Thumbnails
tr_TR: Küçük Resimler

en: To see the full size images, you need to enable javascript in your browser.
tr_TR: Görsellerin tam boyutlarını görmek için tarayıcınızda javascript'i aktive etmeniz gerekiyor.

en: Top rated photos
tr_TR: En yüksek puan alan fotoğraflar

en: Tweet %s on Twitter
tr_TR: Twitter %s Tweet

en: Unpublished
tr_TR: Yayınlanmamış

en: Update album
tr_TR: Güncelleme albümü

en: Upload Photo
tr_TR: Fotoğraf Yükle

en: Upload failed
tr_TR: Yüklemedi

en: Upload photo
tr_TR: Fotoğraf Yükle

en: Uploaded file %s already exists in this album.
tr_TR: Yüklenen dosya %s zaten bu albümde var.

en: Uploaded file is not an image
tr_TR: Yüklenen dosya bir resim dosyası değil

en: User %1$s uploaded photo %2$s into album %3$s
tr_TR: Kullanıcı %1$s fotoğraf %2$s albüm %3$s yükledi.

en: Value =
tr_TR: Değer =

en: Various albums
tr_TR: Çeşitli albümler

en: Various albums by %s
tr_TR: %s tarafından çeşitli albümler

en: View
tr_TR: Toplam

en: View the album
tr_TR: Görüntülenecek albüm:

en: View the cover photo | View the cover photos
tr_TR[0]: Kapak fotoğrafı görüntülemek
tr_TR[1]: Kapak fotoğrafını görüntüle

en: View the thumbnails
tr_TR: Minik görüntüle

en: View the top rated photos
tr_TR: En yüksek puan alan fotoğrafları görüntüle

en: Views:
tr_TR: Görüntülemeler:

en: Warning. No page defined for search results!
tr_TR: Uyarı. Arama sonuçları için tanımlanmış hiçbir sayfa!

en: Working...
tr_TR: Çalışan:

en: Wrong captcha, please try again
tr_TR: Yanlış captcha, lütfen tekrar deneyin

en: You can upload after
tr_TR: Yüklemenize şu kadar kaldı:

en: You marked this image as inappropriate.
tr_TR: Sen uygunsuz olarak bu görseli kutladı.

en: You must <a href="%s">login</a> to enter a comment
tr_TR: Yorum yapmak için <a href="%s">giriş</a> yapmanız gerekiyor

en: You must <a href="%s">login</a> to vote
tr_TR: Oy vermek için <a href="%s">giriş</a> yapmanız gerekiyor

en: You must login to enter a comment
tr_TR: Bir Yorum girmek için giriş yapmalısınız

en: You must login to vote
tr_TR: Oy için giriş yapmalısınız

en: You receive this email as administrator of the site
tr_TR: Sitenin yöneticisi olarak bu e-posta alacaksınız

en: You receive this email as owner of the album
tr_TR: Sen albümün sahibi olarak bu e-posta alacaksınız

en: You receive this email as uploader of the photo
tr_TR: Fotoğrafın aktarıcı olarak bu e-posta alacaksınız

en: You receive this email as you are assigned to moderate
tr_TR: Eğer orta atanmış olarak bu e-posta alacaksınız

en: You receive this email because you commented this photo earlier.
tr_TR: Bu fotoğrafı daha önce yorumladı çünkü bu e-posta alacaksınız.

en: Your comment:
tr_TR: Yorumunuz:

en: Your email:
tr_TR: E-posta Adresiniz:

en: Your name:
tr_TR: İsminiz:

en: Zoom in
tr_TR: Yaklaştır

en: albums
tr_TR: albüm var.

en: and
tr_TR: ve

en: average
tr_TR: ortalama

en: hidden
tr_TR: gizli

en: high
tr_TR: yüksek

en: including mine
tr_TR: benim gibi

en: low
tr_TR: düşük

en: n.a.
tr_TR: mevcut değil

en: of
tr_TR: /

en: of owner:
tr_TR: Sahibinin:

en: or
tr_TR: veya

en: photos
tr_TR: fotoğraf var.

en: very high
tr_TR: çok yüksek

en: very low
tr_TR: çok düşük

en: with category:
tr_TR: kategori ile:

en: with content:
tr_TR: içerik ile:

en: with exif tag:
tr_TR: exif etiketi ile:

en: with iptc tag:
tr_TR: IPTC etiketi ile:

en: with name:
tr_TR: adı ile:

en: with tag:
tr_TR: etiketiyle:

en: with words:
tr_TR: sözleriyle:

en: wrote
tr_TR: yazdı

en: wrote on photo
tr_TR: fotoğrafın üstüne yazdı

en: wrote:
tr_TR: dedi ki:
